Jump to Navigation

گزارش یوکیا آمانو پیرامون مسائل گذشته و حال ایران + متن کامل گزارش

پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 در /hard2/serve/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

به گزارش PressTV، خبرها حاکی است آمانو در بخشی از این گزارش می‌گوید در برنامۀ هسته‌ای ایران هیچ نشانه‌ای دال بر انحراف مواد هسته‌ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی (PMD) وجود ندارد.

این گزارش در ادامه تأکید می‌کند که آژانس هیچ نشانه‌ای از چرخه اعلام‌نشده سوخت هسته‌ای در ایران، فراتر از آن دسته از فعالیت‌های اعلام‌شده دولت جمهوری اسلامی، نیافته است.

بااین‌حال این گزارش محرمانه بوده و صرفاً در اختیار اعضای شورای حکام قرار گرفته است.

اعضای شورای حکام باید در جلسه ۱۵ دسامبر- ۲۴ آذر - خود درباره بسته شدن پرونده مسائل گذشته و حال ایران یا همان پی‌ام‌دی تصمیم بگیرند.

طبق توافق ایران و کشورهای ۱+۵ شش کشور طرف مذاکره با ایران متعهد شده‌اند پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای حکام بدهند که به‌موجب آن پرونده پی‌ام‌دی که سال‌ها ایران را با آژانس درگیر کرده، بسته شود.

اکنون نوبت گروه ۱+۵ است

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز گزارش ارزیابی نهایی آژانس از مسائل گذشته را نشانه صلح‌آمیز بودن برنامه ایران ارزیابی کرد و گفت: «اکنون نوبت گروه ۱+۵ است که موضوع را در شورای حکام ببندند.»

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه عصر چهارشنبه در واکنش به گزارش جدید مدیرکل آژانس پیرامون ارزیابی نهایی درباره مسائل گذشته موسوم به پی ام دی گفت: «گزارش ارزیابی نهایی آژانس درباره مسائل گذشته نشان می‌دهد که هیچ نشانه‌ای از یک برنامه نظامی هسته‌ای و یا انحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده و صلح‌آمیز بودن برنامه ایران اثبات شده است. حالا نوبت گروه ۱+۵ است که موضوع را در شورای حکام ببندند.»

عراقچی اظهار داشت: «آژانس در گزارش خود ضمن اشاره به همکاری‌های کامل ایران با آژانس بر طبق نقشه راه اذعان کرده است که این همکاری‌ها آژانس را قادر ساخته تا ارزیابی نهایی خود از موضوع پی ام دی را ارائه کند.»

پی‌ام‌دی پشت سر گذاشته شد

وی افزود: «بنابراین می‌توان گفت که همه اقدامات درزمینهٔ مسائل گذشته به‌طور کامل به سرانجام رسیده و موضوع پی ام دی پشت سر گذاشته شده است.»

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: «در گزارش آژانس هیچ عبارتی مبنی بر عدم پایبندی ایران به تعهداتش طبق ان‌پی‌تی وجود ندارد. آژانس همچنین تائید کرده که هیچ علامتی مبنی بر انحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده است. بدین ترتیب این گزارش بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذارده و راه را برای بسته شدن موضوع در شورای حکام همواره می‌کند.»

عراقچی گفت: «بنابراین کشورهای عضو گروه ۱+۵ اکنون می‌بایست بر طبق بند ۱۴ برجام قطعنامه‌ای را با هدف بستن موضوع به شورای حکام ارائه کنند و شورای حکام نیز نسبت به تصویب این قطعنامه و بستن پرونده مبادرت نماید. وی گفت این اقدام ظرف دو هفته آینده صورت خواهد گرفت.»

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادعای وجود چرخه سوخت اعلام‌نشده در ایران اظهار داشت: «آژانس به‌صراحت در ارزیابی نهایی خود تائید می‌کند که هیچ نشانه‌ای مبنی بر وجود چرخه سوخت اعلام‌نشده در ایران وجود ندارد.»

عراقچی همچنین در پاسخ به پرسشی در رابطه اتهامات مربوط به تلاش ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای بر مبنای اسناد دریافتی از منابع خارجی، گفت: «آژانس در این گزارش صریحاً اعلام کرده که هیچ علامت و نشانه‌ای مبنی بر فعالیت‌های مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای بر اساس اسناد ادعایی پیدا نکرده است.»

انفجارات آزمایشی مردود است

وی درباره موضوع مریوان هم گفت که آژانس در گزارش خود اذعان کرده که ادعای انجام انفجارات آزمایشی در منطقه مریوان درست نیست و تلویحاً بر گفته ایران که همواره بر ساختگی بودن این موضوع تأکید داشت صحه گذارده است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در جواب به این سؤال که آژانس ادعا کرده قبل از سال ۲۰۰3 فعالیت‌های اندکی در رابطه با بعضی فناوری‌های با کاربرد دوگانه مرتبط با ساخت سلاح هسته‌ای در ایران انجام شده است گفت: «شاید تنها نکته قابل‌تأمل در گزارش آژانس همین اشاره به مطالعه در رابطه با برخی فناوری‌های دومنظوره باشد. اولاً باید گفت که مطالعه در مورد تمامی فناوری‌های دومنظوره در ایران تنها برای مقاصد صلح‌آمیز و یا متعارف بوده است. ثانیاً مطالعه در خصوص چنین فناوری‌هایی در کشورهای دیگر نیز معمول است و انجام می‌شود. مهم این است که مواد هسته‌ای به سمت مقاصد غیر صلح‌آمیز منحرف نشوند و درواقع وظیفه اصلی آژانس نیز تائید عدم انحراف است.»

عراقچی در پاسخ به سؤالی مبنی بر ادعای وجود مخزن آزمایش در پارچین در سال ۲۰۰۰ بر اساس عکس‌های ماهواره‌ای اظهار داشت: «یک سؤال مهم این است که در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ که آژانس بر اساس عکس‌های ماهواره‌ای درخواست دسترسی و بازدید از پارچین را کرد به چنین عکس‌هایی استناد نشد. مضافاً اینکه ما عکس هوایی معتبری به آژانس نشان داده‌ایم که خلاف ادعای آژانس را نشان می‌دهد.»

وی اضافه کرد: «به‌هرحال در بازدید مدیرکل آژانس از محل، وی به چشم خود دید که مخزنی وجود ندارد و گزارش آژانس نشان می‌دهد که در نتایج آنالیز نمونه‌های جمع‌آوری‌شده نیز این ادعاها تائید نشده است.»

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام تأکید کرد شاید مهم‌ترین نکته این گزارش آن است که ارزیابی نهایی آژانس بسیاری از ادعاهای گذشته را رد کرده یا موردتردید قرار داده است.

عراقچی گفت البته طبیعی است بسیاری از موضوعاتی که مربوط به سال‌های خیلی دور هستند را نمی‌توان به‌صورت کامل و صد در صد روشن ساخت. به همین جهت مدیرکل آژانس خود نیز تائید می‌کند که گزارش سیاه یا سفید نخواهد بود.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه افزود: «البته ما به‌واسطه حفظ خطوط قرمز و بر اساس منافع و امنیت ملی خود نمی‌توانستیم همه گونه دسترسی به آژانس بدهیم و به همین دلیل در نقشه راه توافق شده، آن مواردی را قبول کردیم که ازیک‌طرف خطوط قرمزمان حفظ شود و از طرف دیگر آژانس بتواند در موقعیتی قرار گیرد که ارزیابی نهایی خود را ارائه دهد.»

وی تأکید کرد: «همان‌طور که بارها اعلام کرده‌ایم سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین دفاعی ایران نداشته و نخواهد داشت. اکنون‌که بی‌اعتباری ادعاهای گذشته به اثبات رسیده و صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بر همگان آشکار شده است، طرف‌های مقابل نیز باید به تعهدات خود ازجمله بستن موضوع به‌اصطلاح پی ام دی در جلسه ۲۴ آذر شورای حکام عمل کنند.»

متن کامل گزارش آمانو به زبان انگلیسی (پی‌دی‌اف – ۲۲۸ کیلوبایت)News | by Dr. Radut

تحت نظارت وف ایرانی