Jump to Navigation

مناظره پیرامون «دسترسی به سایت های فیلترشده»

پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 در /hard2/serve/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

نکات:

محور:
نوع: 
سایر
تاریخ منبع : 
2018/04/09
توضیح: 

 

نظر مخالف نظر موافق

- دسترسی مسئولین به توئیتر برای مردم قابل هضم نیست

* محمدمعین جوادی (دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان): «تقریباً تمام مسئولین رده بالای نظام جمهوری اسلامی ایران، یعنی نظام ما، از شبکهٔ توئیتر استفاده می کنند؛ از رهبری بگیر تا ریاست جمهور، وزیر، بیا پایین، خوب؛ در حالی که توئیتر در ایران فیلتر است. این برای مردم عادی خیلی قابل هضم نیست راستش را بخواهید.»

مشاهده و دریافت ویدیو:

- مشاهده در کانال «کاوش مطالعات» در آپارات

- دانلود (۵٫۱۸ مگابایت، ۱ دقیقه و ۴ ثانیه، MP4)

(منبع: کانال تلگرامی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان، ۱۰ آذر ۱۳۹۶)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- استفاده از شبکه های اجتماعی باید در چارچوب قانون و شرع باشد

* متن استفتاء شماره ۱۶۰۲۷۵ و پاسخ مقام معظم رهبری درباره فعالیت در سایت "فیس ‌بوک" در ذیل آمده است.
سؤال:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آیت‌الله خامنه‌ای
با سلام و احترام
با توجه به اینکه وب‌سایت فیس بوک در ایران فیلتر شده است، آیا ورود به چنین سایتی صرفا برای ارتباط با دوستان و بدون هیچ فعالیت سوء علیه منافع ملی جمهوری اسلامی اشکال دارد؟با تشکر

پاسخ:
باسمه تعالی
سلام علیکم و رحمة الله و برکاته
به‌طور کلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و یا خوف ارتکاب گناه باشد و یا موجب تقویت دشمنان اسلام و مسلمین شود، جایز نیست والا مانعى ندارد.
موفق و مؤید باشید.

(منبع: جهان نیوز، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱)

* به دنبال رسانه ای شدن استفتاء فوق، یکی دیگر از مقلدان رهبر انقلاب، سوال جدیدی از ایشان پرسیده که این سوال و پاسخ رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:

سؤال:

در مورد استفتاء شماره ۱۶۰۲۷۵ در باب استفاده از سایت فیلتر شده فیس بوک در ایران و جواب ارائه شده به آن لطفا پاسخ آن دفتر معظم را در باب سوالات زیر بیان فرمایید:
آیا جواب این استفتاء را می توان به تمامی سایت های فیلتر شده تعمیم داد؟ ۲. آیا می توان این استفتاء را به سایر امور و قوانین تعمیم داد. توضیح آن که اگر رعایت نکردن یک قانون ضرری به جامعه نزند و هیچ اتفاقی با رعایت نکردن یک قانون نیافتد آیا می توان آن قانون را اجرا نکرد؟ یا این که رعایت قانون در همه حال واجب است؟

پاسخ:

استفاده از شبكه‌هاى اجتماعى (نظير فيسبوک، فريندفيد، اوركات و مانند آن):
به‌طور كلی اگر مستلزم مفسده (مانند ترویج فساد، نشر اکاذیب و مطالب باطل) بوده و يا خوف ارتكاب گناه باشد و يا موجب تقويت دشمنان اسلام و مسلمين شود و يا خلاف قوانين و مقررات نظام جمهورى اسلامي باشد، جايز نيست.

(منبع: جهان نیوز، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۱)

- برای استفاده از اینترنت بدون فیلتر قانوناً می توان درخواست مجوز داد

* ... شاید برای شما کاربران عزیز این سؤال پیش آمده باشد که با وجود فیلتربودن شبکه‌های اجتماعی، دولتمردان چگونه در این شبکه‌ها فعالیت دارند، آذری جهرمی در این باره می‌گوید: برای استفاده از این شبکه‌های اجتماعی در چارچوب مقررات، می‌توان به کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، جهت اخذ مجوز، درخواست داد. ...

(منبع: وبگاه زومیت، ۳ شهریور ۱۳۹۶)

* ... آذری جهرمی درباره نحوه حضورش در این شبکه فیلتر شده گفت: طبق قانون دور زدن بسترهای مخابراتی کشور به واسطه فیلترشکن جرم است و منع شده است؛ اما از مدتی قبل بنده هم طبق آئین‌نامه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مانند خبرگزاریها درخواست دادم تا اینترنت بدون فیلتر داشته باشم. وی تصریح کرد: همانطور که خبرنگاران خبرگزاریها از اینترنت بدون فیلتر استفاده می‌کنند بنده هم با توجه به جایگاه حقوقی‌ام از این شرایط استفاده می‌کنم. ... وزیر ارتباطات گفت: قطعا اگر زمانی دسترسی من به اینترنت بدون فیلتر را محدود کنند، خلاف قانون عمل نخواهم کرد.

(منبع: وبگاه العالم، ۳۰ شهریور ۱۳۹۶)

* محمد علی اسفنانی (عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و نماینده مردم فریدونشهر، فریدن و چادگان): ... گاهی از ناحیه دانشگاه‌ها و مراکز علمی در خواست‌هایی برای ارائه اینترنت بدون فیلتر به کار گروه ارسال می‌شود که عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه آن‌ها را بررسی می‌کند. وی با بیان این که مراکزعلمی و دانشگاهی برای دریافت اینترنت بدون فیلتر درخواستشان را به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ارسال کنند عنوان کرد: پس از بررسی در صورتی که دارای شرایط باشند اینترنت بدون فیلتر به آنان ارائه می‌شود

(منبع: خبرگزاری خانه ملت، ۶ اسفند ۱۳۹۲)

تعدادی از منابع با دیدگاه موافق:

نیاز به تکمیل

تعدادی از منابع با دیدگاه مخالف:

نیاز به تکمیل

کلیدواژه ها:

آزادی و قانون

 

لینک کوتاه این صفحه: http://yon.ir/kavosh7120Reference | by Dr. Radut

تحت نظارت وف ایرانی