Jump to Navigation

مناظره پیرامون «قانون گذاری در مورد پوشش» از دیدگاه رسانه ها و جوامع غربی

پیغام خطا

Notice: Undefined offset: 1 در counter_get_browser() (خط 70 در /hard2/serve/sites/all/modules/counter/counter.lib.inc).

نکات:

محور:
نوع: 
سایر
تاریخ منبع : 
1396/12/15
توضیح: 

در این مناظرهٔ مکتوب، در یک طرف نظراتی مطرح می شود که مخالف با قانون گذاری برای پوشش هستند و در طرف دیگر، نظراتی مطرح می شود که طرفدار این موضوع هستند.

توجه:

  • منبع هر کدام از اطلاعات ذکر شده بلافاصله بعد از بیان آن آمده است.
  • در صورتی که بیان توضیحات اضافه ای لازم بوده است، این توضیحات در داخل علامت «[ ]» آورده شده است. ترجمهٔ عبارات انگلیسی نیز پس از بیان آن ها آمده است.
  • این مناظرهٔ مکتوب، به تدریج در حال تکمیل است.

 

نظرات مخالف با قانون گذاری برای پوشش: نظرات موافق با قانون گذاری برای پوشش:

- چون محدود کنندهٔ زنان و ناقض حقوق و آزادی های آن ها است:

* منتقدان حجاب اجباری، این مساله را نقض حق انتخاب زنان در پوشش و محدودکننده حقوق و نقش اجتماعی‌شان می‌دانند.

(BBC فارسی، ۱۵ اسفند ۱۳۹۲)

 

* نسبت میان زن و بدنش با ناپاکی وشر، به‌نظر می‌رسد چنان فرهنگ قوی و قدرتمندی است (حتی درقرن ٢١) که هم روشنفکران دینی را نسبت به زن، ساکت کرده و هم ابزاری شده است برای مداخله مدام همگانی درسلیقه زن. به عنوان مثال در عمل، حكم دینی امر به معروف و نهی از منکر در طول تاریخ، حول و حوش زن، خود را بازتولید کرده است. هرجا نام این اصل می‌آید، زن و لزوم كنترل آن به یاد می‌آید؛ یک عطف تاریخی. این اصل در نتیجه چیزی نبوده جز دخالت در حوزه خصوصی زن. فرمانی خدایی برای تنظیم بدن زن براساس میل دیگری. مسوول اين اصول، احكام و واقعيت هاى تاريخى كيست؟

مداخله روشنفكران دينى در مساله حجاب اجبارى و مسايل ديگر مربوط به محدودسازى زن، بى شك اهميتى بسيار بيشتر در زندگى واقعى افراد جامعه دارد تا پاسخ به اين كه «وحى چيست؟»

(BBC فارسی، ۲۵ مهر ۱۳۹۵)

 

* مخالفت‌ها و اعتراض‌ها در داخل و خارج از کشور برای تغییر یا تعدیل این قانون به نتیجه‌ نرسیده و رعایت حجاب اسلامی تبدیل به بخشی از زندگی روزمره شده است.

منتقدان کمپین‌های داخلی و خارجی در اعتراض به حجاب اسلامی، اینگونه کارزار‌ها را به ضرر زنان ایرانی می‌دانند اما عده دیگری هم هستند که معتقدند این کمپین‌ها جامعه جهانی را از وضعیت زنان در ایران آگاه می‌سازد و در دراز مدت حکومت را تحت فشار قرار می‌دهد.

(BBC فارسی، ۱۵ آذر ۱۳۹۵)

 

- چون حتی بر غیرمسلمانان خارجی نیز اثر دارد:

* “The Islamic Republic that demands even non-Muslims visiting Iran to wear the hijab,” she [Alinejad] told The Independent. “When compulsory hijab affects all women, then all women should raise their voice.”

ترجمه: او [علی‌نژاد] به ایندیپندنت گفت: «جمهوری اسلامی حتی از غیرمسلمانانی که به ایران سفر می کنند می خواهد که حجاب داشته باشند. هنگامی که حجاب اجباری بر همهٔ زنان تأثیر می گذارد، در نتیجه همهٔ زنان باید صدایشان را بلند کنند».

(INDEPENDENT در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵)

 

- چون مخالف با آموزه های فمینیستی است:

* آن لیند وزیر تجارت کابینه سوئد و چندین سیاستمدار زن دیگر این دولت به خاطر روسری سر کردن در مقابل حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هدف انتقاد در رسانه های اجتماعی قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که دولت سوئد ادعا می‌کند که سیاست خارجی‌اش یک «یک سیاست خارجی فمینیستی» است.

(رادیو فردا، ۲۵ بهمن ۱۳۹۵)

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

- چون قوانین و مقررات باید رعایت شود:

* دیوان دادگستری اروپا به حق کارفرمایان برای ممنوعیت پوشش حجاب و یا هرگونه نماد و علایم مذهبی، سیاسی و فلسفی رای داد ... بر اساس این حکم منع پوشش نمی تواند تنها به صورت موردی باشد اما در صورتی که جزو مقررات شرکت باشد، این امر باید از سوی کارمندان رعایت شود ... این حکم در ارتباط با پرونده دو کارمند زن در بلژیک و فرانسه مطرح شد که به دلیل عدم رعایت دستور کارفرماهایشان در منع استفاده از پوشش سر از کار اخراج شدند.

(euronews در  ۲۴ اسفند ۱۳۹۵)

 

* Per Vatican protocol, women who have an audience with the Pope are required to wear long sleeves, formal black clothing, and a veil to cover the head

ترجمه: در مقررات تشریفات واتیکان، زنانی که با پاپ دیدار می کنند باید آستین های بلند، لباس مشکی رسمی و پوششی برای پوشاندن سر داشته باشند.

(USA TODAY در ۳ خرداد ۱۳۹۶)

(CNN در ۷ فروردین ۱۳۹۳)

 

- چون فرهنگ و ارزش های جامعه باید حفظ شود:

* در کشور اتریش از امروز یکشنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) قانون ممنوعیت پوشاندن کامل صورت با نقاب و برقع با هدف حفظ ارزش‌های این کشور به اجرا درآمد.

... ممنوعیت پوشاندن صورت بخشی از یک برنامه جامع در جهت ادغام مهاجران و ساکنان این کشور است. براساس این برنامه مهاجران ملزم به شرکت در کلاس‌های زبان هستند تا زبان آلمانی و همچنین هنجارها و ارزش‌های اتریش را بیاموزند.

(euronews در ۹ مهر ۱۳۹۶)

 

* دولت دانمارک نقاب زدن یا ‍پوشیدن برقع را که از سوی برخی زنان مسلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممنوع اعلام کرد.

وزیر دادگستری دانمارک دلیل این ممنوعیت را همخوانی نداشتن پوشیدن صورت با ارزش‌های جامعه دانمارک عنوان کرده است. وی گفته است که پوشاندن صورت در هنگام ملاقات با دیگران در فضای عمومی نوعی بی احترامی محسوب می‌شود.

... بر اساس این قانون هر کسی که صورتش را در فضای عمومی جامعه بپوشاند ۱۲۰ پوند جریمه می‌شود و در صورت تکرار این اقدام جریمه او می تواند تا ۱۲۰۰ پوند افزایش یابد.

(euronews در ۱۸ بهمن ۱۳۹۶)

 

* دولت آلمان همواره خواسته تا میلیونها مسلمان ساکن این کشور برای ادغام در این جامعه [یعنی، تطابق خود با فرهنگ بومی این کشور] تلاش کنند.

(euronews در ۲۱ شهریور ۱۳۹۲)

 

- چون آزادی نامحدود عملی نیست:

* دیوان حقوق بشر اروپا قانون بلژیک درباره ممنوعیت استفاده از نقاب و برقع را تائید کرده است. ... ژان پل هک، از موسسه لاییکهای بلژیک با این تصمیم کاملا موافق است و می گوید: «این تصمیم کاملا منطقی است. جهتگیری بالاترین دادگاه اروپایی درباره این تصمیم کمک زیادی به بلژیک خواهد کرد. ما کاملا با آن موافق هستیم. این تصمیم احترامی است به زندگی اجتماعی. باید در انتخاب لباس آزاد باشیم اما آزادی نامحدود هم عملی نیست.»

(euronews در ۲۰ تیر ۱۳۹۶)

 

- چون بی طرفی مذهبی باید حفظ شود:

* به منظور "نشان دادن بی‌طرفی اعتقادی و مذهبی" حجاب برای پلیس، قضات و مقامات دادستانی هم در این کشور [اتریش] ممنوع می‌شود.

(BBC فارسی، ۱۲ بهمن ۹۵)

 

تعدادی از منابع موافق با قانون گذاری برای پوشش:

نیاز به تکمیل

تعدادی از منابع مخالف با قانون گذاری برای پوشش:

نیاز به تکمیل

کلیدواژه ها:

آزادی رفتار-قانون

 

لینک کوتاه این صفحه: yon.ir/kavosh1217Reference | by Dr. Radut

تحت نظارت وف بومی